Kondratowicz Transport

Blog

wynajem busów olsztyn

Pomysł na jednodniowe wycieczki z Olsztyna

 

Bardzo nie lubimy siedzieć w domu, co w ostatnim czasie było nieodzownym elementem naszego życia. Z utęsknieniem czekaliśmy na pierwsze ciepłe, majowe dni. Na szczęście lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim chęć wypoczynku i korzystania z promieni słonecznych. Jednak bliżej nam do aktywnego spędzania czasu wolnego, niżeli wylegiwania się na plaży. Dlatego dla zapalonych wielbicieli przygód i poznawania nowych terenów, postaraliśmy się zebrać kilka ciekawych miejsc wartych odwiedzenia, w niedalekiej odległości od Olsztyna. Na ich zwiedzenie w zupełności wystarczy Wam jeden dzień, natomiast wrażenia i piękne widoki z pewnością zostaną znacznie dłużej.

Oto nasze propozycje:

Torpedownia Babie Doły i Cypel Rewski

Trójmiasto z pewnością zna każdy. Ale nie wszyscy słyszeli o najbardziej wysuniętej na północ dzielnicy Gdyni – Babie Doły. Tam, wprost z niedużej plaży, możemy podziwiać pozostałości po jednym z centralnych ośrodków badawczych torped, wybudowany 300 metrów od brzegu w czasie II wojny światowej. Torpedowania po wojnie nie była użytkowana ani remontowana, więc popadła w ruinę. Po wojnie zniszczono ostatni odcinek molo, by utrudnić do niej dostęp. Pozostałości molo tworzą ciekawy, trochę groźny klimat i przypominają o historii tego miejsca. Sama plaża w Babich Dołach jest niezwykle urokliwa i urzekająca. Zachęca do spaceru brzegiem morza po rozgrzanym piasku i podziwiania niezwykłego krajobrazu.

W odległości około 12 kilometrów na północ od Babich Dołów, niedaleko Rewy, możemy dotrzeć do niezwykłego miejsca jakim jest kilometrowy nanos wcięty w wody Zatoki Puckiej. Spacer plażą, otoczoną z obydwu stron wodą pozwala nam podziwiać niesamowite uroki Zatoki Gdańskiej i Puckiej. Musicie koniecznie odwiedzić te miejsce!

Frombork, Tolkmicko i Kadyny

Frombork jest małym, warmińskim miasteczkiem pełnym walorów historycznych. Będąc w tej miejscowości możemy poczuć pełną spokoju, otaczającą nas atmosferę. Słysząc „Frombork”, często nasze myśli nawiązują do Malborka, ze względu na charakter zabytków. Pamiętajcie, by nie mylić ze sobą tych dwóch miast – Malbork słynie z najpotężniejszej twierdzy krzyżackiej w Europie, natomiast Frombork szczyci się warownym wzgórzem katedralnym, w którego skład wchodzi średniowieczny dziedziniec, bazylika katedralna, dawny Pałac Biskupi, Wieża Kopernika, dzwonnica oraz Brama Południowa.

W zaledwie 20 minut jazdy samochodem możemy dotrzeć do położonego nad Zalewem Wiślanym Tolkmicka. Będzie to idealna opcja dla miłośników pieszych wędrówek, ponieważ przez teren Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej prowadzą szlaki turystyczne. Przy jednym z nich możemy wejść na wieżę widokową i podziwiać panoramę miasta oraz Zalewu Wiślanego.

Nieopodal Tolkmicka rozpościera się niewielka wieś z przystanią morską – Kadyny. Miejscowość ta przepełniona jest licznymi obiektami wpisanymi do rejestru zabytków nieruchomych. Obowiązkowym punktem wizyty w Kadynach powinien być spacer po Rezerwacie przyrody Kadyński Las oraz pokonanie prawie 300 stopni drewnianych schodów, prowadzących do klasztoru Franciszkanów.

Grunwald i Ostróda

Bezwzględnie jednym z najważniejszych miejsc na historycznej mapie Polski jest Pole Bitwy, która miała miejsce w 1410 roku pod Grunwaldem. Wybierając się tam na spacer możemy zwiedzić Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, podziwiać wzgórze pomnikowe, umiejscowione w centralnym punkcie pola bitewnego z Pomnikiem Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Odwiedzić możemy także ruiny kaplicy pobitewnej oraz wydłużyć spacer aż do lekkiego wzniesienia z widokiem na okolicę – Kopca Jagiełły.

W drodze powrotnej do Olsztyna, obowiązkowo powinniśmy nieco wydłużyć trasę i odwiedzić Ostródę. Wiodą przez nią szlaki piesze i rowerowe, więc lubiącym aktywny wypoczynek atrakcji nie zabraknie. Ostróda jest pełna zabytkowych obiektów sakralnych, zespołów koszarowych oraz budowli obronnych – w tym zamku krzyżackiego.

Giżycko i Wilczy Szaniec

Z pewnością warto także zaplanować wycieczkę do najpopularniejszego miejsca na Mazurach, leżącego nad jeziorem Niegocin Giżycka. Miasto najlepiej jest potraktować w sposób czysto turystyczny, ponieważ nie ma tam zbyt wiele miejsc do zwiedzenia. Skorzystać z uroków tego kurortu możemy na plaży miejskiej, gdzie znajdziemy wpuszczone w jezioro wąskie pomosty, molo oraz kładkę, która służy jako punkt z widokiem na Jezioro Niegocin.

Pasjonatom historii bądź osobom lubiącym zwiedzać ciekawe miejsca z pewnością polecamy odwiedzić Wilczy Szaniec w Gierłoskim Lesie koło Kętrzyna. To miejsce z kompleksem bunkrów, schronów i baraków otoczonych lasem i bagnami. Będąc tam możemy doświadczyć magii tego miejsca i przenieść się do czasów zarządzania niemiecką machiną wojenną przez Hitlera, który w tym miejscu spędził 800 dni. Nie pożałujecie wizyty w tym miejscu, a wrażenia i wiedza wyniesiona z tej wyprawy zostaną z Wami na długo.

Płock

Z Olsztyna w dwie godziny możemy przenieść się do miasta, które w swojej historii było stolicą Polski i siedzibą książąt, a mowa tu o Płocku. Jest to miasto położone nad rzeką Wisłą, a jego najciekawsze atrakcje znajdziemy na Wzgórzu Tumskim oraz jego okolicy. Najważniejszymi punktami na mapie Płocka jest bazylika katedralna, najdłużej istniejąca szkoła w Polsce – Małachowianka czy też Muzeum Mazowieckie. Przyjemnym miejscem są bulwary wiślane, prowadzące na molo spacerowe. Będąc w Płocku warto odwiedzić również ogród zoologiczny.

Polska jest pełna ciekawych miejsc z wyjątkową historią, urzekających swoim klimatem. Warto poszerzać horyzonty i wyszukiwać najciekawsze z nich. Mamy nadzieję, że nasze propozycje choć trochę pomogą Ci w planowaniu tegorocznych, letnich wycieczek i zapewnią wyjątkowych doznań oraz miłych chwil spędzonych w wyjątkowym towarzystwie.

Przeczytaj również

Komentarze

Top