Pomysł na zwiedzanie – najstarsze miasta w Polsce
Nie macie pomysłu na weekendowy wyjazd? Mamy dla Was idealną propozycję – wycieczka szlakiem najstarszych polskich miast. Czeka Was niesamowity klimat oraz niezwykłe zabytki pamiętające jeszcze zamierzchłe czasy. Według nas to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu z rodziną, przyjaciółmi, czy partnerem. Żeby Wam trochę ułatwić, przygotowaliśmy listę kilku najstarszych miast, które według nas warto odwiedzić.
OPOLE
To jedno z najstarszych miejscowości w Polsce, prawa miejskie zyskało przed 1217 rokiem. Opole znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa opolskiego. Miasto kojarzone jest często z bardzo popularnym Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej, który organizowany jest od 1963 roku.
Wycieczkę warto rozpocząć od Rynku Głównego, który zachował swój średniowieczny charakter. Jak już wspomnieliśmy o festiwalu to warto odwiedzić Muzeum Polskiej Piosenki, zwłaszcza jeżeli jesteście fanami polskiej muzyki. Kamienica Czynszowa to kolejne miejsce, które warto zobaczyć. Każde z pokoi urządzone jest w różnym stylu dzięki czemu, będziecie mogli przenieść się do poszczególnych okresów. Jeżeli będziecie chcieli poznać historie Opola od średniowiecza po współczesność to zapraszamy do Muzeum Śląska Opolskiego.
LWÓWEK ŚLĄSKI
Następnym miastem, które warto odwiedzić jest Lwówek Śląski leżący na Dolnym Śląsku, w woj. dolnośląskim, w powiecie lwóweckim. Prawa miejskie zostały nadane przez Henryka Brodatego w 1217 roku. Pierwsze co warto zobaczyć to Dawna Komandoria Joannitów z 1728 roku. Był to klasztor należący do rycerzy Zakonu Maltańskiego. Idąc śladami historii musicie zobaczyć Mury Obronne, które są pozostałości po dawnej fortyfikacji miasta, wzniesione w XIII wieku. Kolejnym miejscem jest Zespół klasztorny franciszkanów, który został wpisany do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
SOBÓTKA
Sobótka to kolejne miasto, które warto odwiedzić zwłaszcza latem. Miasto położone jest nad Czarną Wodą w woj. dolnośląskim, w powiecie wrocławskim. W 1221 roku zostały nadane prawa miejskie.
Sobótka położona jest u podnóża góry Ślęży jest to idealne miejsce dla osób, które lubią górski wycieczki. Nie za wysoka, więc dostępna dla każdego. Na szlaku znajdziecie wiele kamiennych reliktów dawnych, pogańskich wierzeń. Po wędrówce warto odwiedzić Zamek Górka, który z pewnością zachwyci niejednego. Sobótka jest idealnym miejscem dla osób lubiących długie spacery.
CIESZYN
Cieszyn to miasto położone w południowej Polsce przy granicy z Czechami, w województwie śląskim. Miasto otrzymało prawa miejskie między 1217 a 1223 rokiem. Cieszyn to wyjątkowe miejsce, w którym możecie znaleźć piękną architekturę, znane na całą Polskę zabytki, czy ciekawe muzea.
Będąc w Cieszynie musicie zboczyć Rotundę oraz Wieże Piastowską. To właśnie wizerunek Rotundy zamieszczony jest na banknocie 20 zł. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków sztuki romańskiej w naszym kraju. Tuż obok znajduje się XIV-wieczna Wieża Piastowska. Wchodząc na jej szczyt możesz zapoznać się z historią miasta oraz budynku. Dla każdego miłośnika piwa obowiązkowe będzie zwiedzenie Browaru Zamkowego w Cieszynie.
Z pewnością jest jeszcze wiele miejsc, które warto odwiedzić. Mamy jednak nadzieję, że tym wpisem zachęciliśmy Was do podróży po Polsce. Musimy pamiętać, że nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby zobaczyć piękne miejsc. Nasz kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania.