Kondratowicz Transport

Blog

wynajem busów olsztyn

Savoir vivre w busie, czyli jak nie dawać się we znaki współpasażerom?

Żeby podróż należała do przyjemnych nie wystarczy postawić na dobry transport. W przypadku wyprawy publicznym środkiem transportu duży wpływ na komfort naszej wycieczki mają ludzie, którzy podróżują razem z nami. Savoir vivre to nic innego jak zbiór zasad i postaw dotyczących odpowiedniego zachowania się wśród ludzi. Dlaczego tak ważne jest aby wiedzieć jak się zachować? Przecież nikt z nas nie chciałby aby ktoś zakłócał nam podróż, więc warto wiedzieć jak w prosty sposób umilić trasę innej osobie. A na pewno co zrobić, by tej trasy nie utrudniać. W końcu, jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie!

PO PIERWSZE – ROZMAWIAJ CICHO

Jeśli w podróż wybieramy się z towarzyszem, to całkiem naturalne, że będziemy ze sobą rozmawiać. Należy jednak pamiętać, że nie jesteśmy sami i nie każdy chce słuchać naszych opowiadań z życia prywatnego. Głośną rozmową możemy przeszkadzać komuś w czytaniu książki, a nawet rozpraszać naszego kierowcę. Podobna sytuacja tyczy się rozmów telefonicznych. Czasami mamy ważny telefon, który trzeba odebrać i wymienić kilka zdań. Lecz dzwonienie do koleżanki na godzinne ploteczki jest bardzo nie na miejscu. Także pamiętajcie – nikt wam nie zabrania rozmawiać, ale dbajcie również o komfort pozostałych podróżujących, nie tylko o sobie.

PO DRUGIE – UWAŻAJ NA TO CO JESZ

Przed Tobą długa podróż? Masz ochotę coś zjeść? Nie ma problemu, pod warunkiem, że nie rozniesiesz zapachów swojego prowiantu na cały pojazd. Nieważne czy to będzie coś nieprzyjemnie pachnącego, czy wręcz przeciwnie – coś co sprawi, że każdej osobie w pobliżu zacznie cieknąć ślinka – po prostu nie wpisuje się to w zasady savoir vivre. Wyobraź sobie, że Ty nie zaopatrzyłeś się w prowiant na kilkugodzinną podróż, a ktoś obok Ciebie właśnie wyciąga aromatycznie pachnącą kanapkę. Dalsza podróż nie będzie już taka łatwa. Natomiast pamiętaj, że nikt Cię nie zje za to, że napijesz się wody lub sięgniesz do torby po równie smacznego cukierka.

PO TRZECIE – ŚCISZ MUZYKĘ

Wspomnienie o tym, że nie należy publicznie puszczać muzyki, którą w ten sposób są zmuszeni słuchać wszyscy – to chyba każdy już wie. Zawsze pamiętaj o słuchawkach jeśli to muzyka ma Ci uprzyjemnić podróż. Ale dbaj o swoje uszy i nie ustawiaj odbiorników na maksimum. Uwierz, gdy Tobie muzyka gra w słuchawkach na najwyższej głośności, to i tak większość osób w transporcie ją słyszy. A przecież, nie każdy z nas lubi te same gatunki muzyczne – nie zmuszaj innych do tego by słuchali tego co właśnie Ty lubisz najbardziej.

Ścisz muzykę w busie

PO CZWARTE – NIE BĄDŹ CHAMSKI ANI WŚCIBSKI

Ktoś zwrócił Twoją uwagę swoim nieprzeciętnym wyglądem? Jeśli chcesz kogoś skomplementować, to żaden problem. Jeśli natomiast na język przychodzą Ci niemiłe określenia wyglądu danej osoby, zachowaj to dla siebie. Nie komentuj i nie sprawiaj nikomu przykrości. Podróżujący obok Ciebie czyta książkę, bądź z kimś SMS-uje? Nie zaglądaj mu przez ramię, każdy ma prawo do prywatności – pozwól ludziom z tego korzystać. Jeśli bardzo zaciekawił Cię tytuł książki, zawsze możesz kulturalnie o to zapytać. Pamiętaj też, że nie każdy lubi nadmierne zainteresowanie obcych ludzi. Tak więc jeśli ktoś nie wyraża chęci rozmowy – odpuść i zajmij się czymś innym. Pamiętaj również, aby zawsze ustąpić miejsca osobie starszej lub kobiecie w ciąży. Jeśli jesteś młody i w pełni sprawny możesz usiąść z tyłu pojazdu, a z przodu niech usiądzie ktoś inny. A i jeszcze jedno! Miejsca siedzące to miejsca dla podróżujących, a nie dla Twojego bagażu. Obok Ciebie powinien siedzieć człowiek, a nie torba.

PO PIĄTE – PAMIĘTAJ O HIGIENIE

W obecnych czasach do savoir vivre dochodzi bardzo ważny element: maseczka ochronna. W transporcie publicznym jest ona niezbędna, dbajmy o siebie i o innych. Poza zakryciem nosa i ust, przed wejściem do transportu, warto zdezynfekować dłonie, aby nie roznosić bakterii po całym pojeździe. Poza obecnymi okolicznościami, zadbajmy też o własną higienę. Dobrze by było jakbyśmy ładnie pachnęli, ale to nie jest równoznaczne z wylaniem na siebie połowy flakonika perfum – mówimy tu o podstawowej higienie. Zadbajmy również o czyste ubrania – dla własnego komfortu oraz bezpieczeństwa przed przeniesieniem nieczystości z naszych ubrań na siedzenia w transporcie.

PO PIĄTE – PAMIĘTAJ O HIGIENIE

PO SZÓSTE – SAVOIR VIVRE DOTYCZY RÓWNIEŻ KIEROWCY

Aby podróż zaliczyć do udanych, nie wystarczy by współpasażerowie pamiętali o podstawowych zasadach. Najważniejszym zadaniem kierowcy – poza bezpiecznym dostarczeniem pasażerów z punktu A do punktu B – jest uprzejmość i przyjazny uśmiech.  Jak widać absolutnie nic trudnego! Podróżujący nierzadko mogą mieć jakieś pytania – warto je zadać przed wyprawą by nie rozpraszać kierowcy, który musi być skupiony na drodze. Co jeszcze jest ważne? Jeśli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z ciężkim bagażem, to właśnie osoba za kierownicą, jest od tego by nam w tym pomóc. Także, nie bójcie się prosić o pomoc!

wynajem busa kontakt

Jeśli każdy z nas zapamięta te podstawowe zasady kultury w transporcie – gwarantuję, że podróż już zawsze będzie czymś przyjemnym, a nie istną męczarnią. Savoir vivre nie jest niczym trudnym, czasami po prostu zapominamy o tym czego nam nie wypada robić. Jeśli kiedykolwiek ktoś z Was będzie się zastanawiał nad tym jak należy się zachować – to zastanówcie się jak byście się czuli, gdyby w ten sposób zachował się wasz współpasażer.

Przeczytaj również

Komentarze

Top