Wycieczka w góry – o tym trzeba pamiętać
W okresie styczeń – luty wiele osób decyduje się na wycieczkę w góry, a jednak zimą to już wyższa szkoła jazdy. Nawet jeżeli wybierasz niskie szczyty to i tutaj może pojawić się wiele zagrożeń, na które trzeba się przygotować. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie: co zabrać w góry zimą?
Organizacja
Pierwszą i najważniejszą sprawą jest organizacja. To jakie góry wybierzemy jest bardzo ważne i trzeba pamiętać by mierzyć siły na zamiary. Jeżeli dotychczas góry odwiedzaliście jedynie latem to wybierajcie łatwiejsze szlaki, ponieważ zimą warunki pogodowe są nieprzewidywalne i w kryzysowych sytuacjach potrzebne jest spore doświadczenie. Kolejnym ważnym punktem jest dobry research. W dobie internatu możemy sprawdzić wszystko – jakie warunki pogodowe panują, jak wygląda szlak, na jakie atrakcje mamy się przygotować. Warto, więc skorzystać z każdej informacji. Jeżeli nie jesteście tak bardzo doświadczeni w górskich wyprawach to warto zabrać ze sobą osobę, która będzie waszym przewodnikiem i w takich terenach w zimowych warunkach często bywała.
Co spakować w góry
Zakładamy, że każda osoba początkująca decyduje się na proste trasy, które są dla nich przewidziane. Co więc warto ze sobą zabrać? Oto lista najważniejszych rzeczy, o których nie możesz zapomnieć:
- Ciepłe ubrania: najlepiej zakładać 3 warstwy odzieży – bieliznę termoaktywną, odzież termiczną (zatrzymuje ciepło) i warstwę zewnętrzną, która będzie nas chronić przed wiatrem i opadami.
- Warto również zaopatrzyć się w skarpety termoaktywne, najcieplejsze rękawice tzw. łapawice i oczywiście ciepłą czapkę ( kominiarki, chusty, czy komin to również świetny dodatek).
- Buty: to jakie wybrać zależy od typu gór, które chcemy odwiedzić. Jeżeli stawiamy na proste szlaki, gdzie nie potrzebujemy raków to pamiętajcie, aby buty były wysokie i pozwalały na włożenie grubszych skarpetek. W przypadku bardziej wymagających gór to najważniejsze jest, aby zaopatrzyć się w odpowiednio sztywne buty, które będą dobrze współpracować z rakami (warto zasięgnąć opinii fachowców).
- Apteczka: oprócz podstawowych rzeczy jak opatrunek, bandaże itp. taka apteczka powinna zawierać koc termiczny oraz ogrzewacze chemiczne, które w nagłym przypadku mogą uratować przed hipotermią.
- Posiłek: aby w takich warunkach utrzymać odpowiednią temperaturę ciała organizm zwiększa swoje zapotrzebowanie energetyczne. Warto, więc zaopatrzyć się w wysokokaloryczne przekąski np. batoniki.
- Gorąca herbata: termos z gorącymi napojami potrafi zdziałać cuda podczas zimowych wypraw. Najlepiej zainwestować w lepszy termos, który długo zachowa temperaturę.
- Krem z filtrem przeciwsłonecznym: pamiętajcie zabrać dobry krem, który będzie chronić przed wpływem czynników zewnętrznych jak wiatr, słońce, wilgoć.
Bezpieczeństwo
Prawda jest taka, że nawet najbardziej profesjonalny ekwipunek nie pomoże Wam, jeśli nie zachowacie odpowiedniego bezpieczeństwa. Oczywiście jedno łączy się z drugim, ale nawet, gdy zainwestujecie w najlepsze buty to będąc nierozważnym i bezmyślnie wybierać szlaki, na które nie jesteście gotowi możecie narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo.
Niestety nie każdy szlak, który pokonaliśmy latem będziemy w stanie powtórzyć zimą, dlatego jak już wspominaliśmy trzeba mierzyć siły na zamiary. W warunkach zimowych nawet niższe góry mogą zapewnić wiele wrażeń. Dla zachowania bezpieczeństwa nie zapomnijcie o: sprawdzaniu GOPRowskich komunikatów pogodowych i lawinowych, noszeniu ze sobą apteczki, poinformowaniu innych osób o planowanej trasie, wpisywaniu się do schroniskowej księgi wyjść i powrotów, zapisaniu wszystkich numerów alarmowych lub pobraniu aplikacji Ratunek, która w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej. Przed wyjazdem warto zadbać o kondycję, dzięki czemu będziesz w stanie ocenić optymalną intensywność wysiłku, na który jesteś gotowy.
Mamy świadomość, że temat ten jest obszerny i bardzo ważny, jednak mamy nadzieje, że tych kilka informacji pomoże Wam w zadbaniu o porządny ekwipunek. Życzymy Wam bezpiecznych i udanych górskich wypraw.