Kondratowicz Transport

Blog

wynajem busów olsztyn

Co można zabrać w bagażu podręcznym?

Każdy, kto choć raz wybierał się w podróż samolotem, zadawał sobie właśnie to pytanie. Dodatkowy bagaż jest często dość kosztowną opcją. Dlatego wiele osób zamierza maksymalnie zminimalizować swoje torby. W tym celu konieczna jest wiedza, jakie rzeczy mogą znaleźć się w bagażu podręcznym, jak spakować się na podróż.

Jak wygląda i czym właściwie jest bagaż podręczny?

Bagaż podręczny, to torba lub plecak, które nie zostaną umieszczone w luku bagażowym. Oznacza to, że  musimy go wnieść na pokład. Jak sama nazwa wskazuje, powinniśmy mieć go w zasięgu naszej ręki. Musi być on zatem niewielkich wymiarów. W dodatku nie wszystkie rzeczy mogą zostać w nim umieszczone. Istnieje wiele zasad, które jasno określają co i w jakich ilościach możemy przewieźć w bagażu podręcznym.  Najważniejszym aspektem jest jednak fakt, że w zdecydowanej większości linii lotniczych,  bagaż podręczny przysługuje podróżującym bezpłatnie. Zatem każdy z podróżujących może wnieść do kabiny jedną torbę o określonych wymiarach i wadze, za które nie poniesie dodatkowych kosztów. Nie ma jednak żadnych przepisów określających wygląd zewnętrzny, czy materiał z jakiego taki bagaż bęzie wykonany.

Bagaż podręczny – co można zabrać?

Wbrew pozorom, w bagażu podręcznym nie możemy przewozić wszystkiego, na co mamy ochotę. Choć poszczególne linie lotnicze mają często różne regulaminy, w większości do kabiny możemy zabrać podobne rzeczy. Przede wszystkim w takiej torbie możemy umieścić to, co umili nam lot. Zatem, w bagażu podręcznym mogą znaleźć się książki, gazety, a nawet koc. Wiele osób pakuje tam także ciepłe skarpety i swetry. Wśród rzeczy na pokładzie mogą być również telefony, laptopy i inne sprzęty elektroniczne oraz torby i futerały, w których możemy je potencjalnie umieścić. Dozwolone są również artykuły zakupione w strefie bezcłowej. Dla osób podróżujących z dziećmi w wieku do 2 lat, najważniejszą kwestią jest możliwość zabrania do kabiny, pożywienia dla swoich pociech. Największe spekulacje od zawsze jednak wywołują środki higieniczne. Otóż na pokładzie samolotu nie możemy posiadać dużych opakowań płynów do kąpieli, szamponów, a nawet środków dezynfekujących. Jednak nie ma żadnego zakazu wnoszenia tego typu przedmiotów. Cały sęk tkwi w ich gramaturze. Opakowania takich środków nie mogą być większe niż 100 ml. Dotyczy to także leków w postaci płynnej. Przed wyjazdem warto też zaopatrzyć się w zaświadczenie potwierdzające chorobę i konieczność zażywania leków. Znikome ilości farmaceutyków umieszczone w bagażu rejestrowanym nie będą wzbudzały żadnych wątpliwości. Jeśli jednak nasze leki zapakujemy do bagażu podręcznego, możemy zostać poproszeni o wyjaśnienie ich pochodzenia, zwłaszcza jeśli zostaną pozbawione oryginalnego opakowania.

Czego nie można mieć w bagażu podręcznym?

Czego nie można mieć w bagażu podręcznym?

Skoro wyjaśniona została już kwestia opakowań środków higienicznych, zastanówmy się, czego jeszcze nie powinniśmy pakować do bagażu podręcznego. Do takich rzeczy należą;

  • paliwa, farby i środki pirotechniczne,
  • butle gazowe i materiały wybuchowe,
  • broń palna i inne przedmioty hukowe,
  • narzędzia rzemieślnicze (w tym młotki, a nawet śrubokręty),
  • tasaki, siekiery, ostrza do maszynek itp. (przedmioty ostre),
  • pałki, kije bejsbolowe i inne przedmioty tępe,
  • urządzenia  służące do obezwładniania.

Lista tych rzeczy jest bardzo logiczna. Przedmioty te zostały zakazane ze względu na bezpieczeństwo współpasażerów i załogi samolotu. Nie znajdziemy na niej jednak zapałek i zapalniczek. Są to rzeczy, które możemy zabrać na pokład samolotu. Musimy je jedynie trzymać przy sobie. To znaczy, że powinniśmy umieścić je n a przykład w kieszeni spodni, a nie w torbie.

Ile może ważyć bagaż podręczny?

Waga bagażu podręcznego zależna jest od wewnętrznych standardów linii lotniczych. Często zmienia się również w należności od klasy, jaką wybierzemy na swój lot. Najczęściej jednak, górna granica wagowa to 8 kg. Istnieją także przewoźnicy, którzy nie wprowadzają takich limitów lub pozwalają zabrać pasażerom do nawet 12 kg na osobę. Pamiętać jednak trzeba, że waga nie jest jedynym wyznacznikiem. Aby bagaż podręczny spełniał wszystkie wymogi, musi mieć odpowiednie wymiary. Standardowo jest to około 115 cm. Liczba ta, to suma wymiarów zewnętrznych torby. Jednak przed wylotem sprawdźmy dokładnie jakie kryteria przedstawia linia lotnicza, którą będziemy podróżować. Jeśli nasz bagaż podręczny będzie za duży, poniesiemy dodatkowe koszty. To, czy bagaż ma odpowiednie wymiary, może zostać skontrolowane przy okazji odprawy celnej. Jeżeli nasz bagaż mieści się w metalowym koszu, w którym umieścili go pracownicy,  nie będziemy musieli za niego dopłacać.

Wózek lub fotelik na pokładzie samolotu 

Wózek lub fotelik na pokładzie samolotu

Zdecydowana większość linii lotniczych pozwala na zabranie składanego wózka lub fotelika na pokład samolotu. Dotyczy to opiekunów podróżujących z dziećmi do lat 2. Waga tego przedmiotu nie wlicza się jednak do ogólnej wagi bagażu podręcznego. Przed wylotem warto jednak sprawdzić, czy linia, którą zamierzamy podróżować przewiduje bagaż podręczny dla dziecka. Niektóre tanie linie lotnicze, nie oferują takiej możliwości. Inni przewoźnicy przewidują dla dzieci możliwość zabrania nawet cięższej torby, niż dla dorosłych.

Jak spakować bagaż podręczny?

Przede wszystkim z głową. Zastanówmy się co jest nam niezbędne. Wszelkie przedmioty, które mogą nam się przydać po drodze, powinny być na samym wierzchu. Dobrze jest umieścić je w woreczku strunowym lub innym przezroczystym, cienkim opakowaniu. Jeżeli do bagażu podręcznego będziemy pakować ubrania, dokładnie je poskładajmy. Najważniejsze jest dobre rozplanowanie przestrzeni. Świetnym pomysłem jest rolowanie ubrań zestawami. Składając razem komplet ubrań, unikniemy przeszukiwania torby. Dzięki temu zachowamy większy porządek. Ciasno pozwijany materiał zajmie też mniej powierzchni torby. Wszelkie kosmetyki i środki czystości posegregujmy. Pamiętajmy, żeby w podróż zabierać wyłącznie ważne rzeczy. Minimalizm jest w cenie. Bagaż rejestrowany, który umieścimy w luku bagażowym niesie za sobą dodatkowe koszty związane z podróżą. Zaoszczędzone środki możemy z powodzeniem przeznaczyć na zwiedzanie, czy pamiątki.

Przeczytaj również

Komentarze

Top